2002 WORLD MASTERS OVERALL CHAMPIONSHIPS          
FINAL STANDINGS          
           
           
MASTERS' DISCATHON          
PLACE NAME PRELIM SEMI FINAL POINTS
1 Brad Wendt 5:45 5:36 4:47 12
2 Larry Imperiale 5:04 5:30 5:03 11
3 John Elsner 5:54 5:14 5:14 10
4 David Hesselberth 5:56 5:40 5:29 9
5 Blair Paulsen 6:29 5:11 6:44 8
6 Jim Palmeri * 6:38 6:39    
7 Jon Cohn 7:59 7:01   7
8 Lev Malakhoff 9:09 8:08   6
9 Kraig Steffen 8:52 9:55   5
  (* Visiting player from SGM Division.)        
           
           
           
SENIOR GRANDMASTERS' DISCATHON          
PLACE NAME 1ST RND FINAL POINTS  
1 Tom Gleason 34 30 3  
2 Jim Palmeri 37 37 2  
3 Doug Korns 34 38 1  
           
           
           
LEGENDS' DISCATHON          
PLACE NAME 1ST RND FINAL POINTS  
1 Jack Roddick 25   2  
2 Te-Hsin Tang 35   1  
           
           
GRANDMASTERS' DISCATHON          
PLACE NAME PRELIM SEMI FINAL POINTS
1 Harvey Brandt 5:22 4:31 4:50 20
2 David Bogenhagen 6:02 5:38 5:22 19
3 Mark Horn 5:46 5:16 5:39 18
4 Paul Thompson 5:54 5:26 6:13 17
5 Rick Williams 6:02 5:29 6:23 * 16
6 Andy Lemann 6:34 6:06   15
7 Tim Mackey 6:18 6:11   14
8 Steve Hartwell 6:44 6:15   13
9 Dan Roddick 7:43 6:20   12
10 Jamie Chantiles 7:00 6:28   11
11 Bill Chetel 6:44 6:52 *   10
12 John Titcomb 6:38 8:29   9
13 Dave Johnson 8:22 11:56   8
14 Pete Fust 6:28 DNF   7
15T Dave Bolyard 9:22 DNS   5.5
15T Greg Black 9:24 DNS   5.5
    (* - Includes 10 second penalty.)      
           
WOMEN MASTERS' DISCATHON          
PLACE NAME PRELIM FINAL POINTS  
1 Mandy Carreiro 6:55 6:13 8  
2 Judy Robbins 8:02 7:38 7  
3 Joy Hartwell 7:26 7:57 6  
4 Beth Verish 7:54 8:30 5  
5 Tita Ugalde 8:34 8:34 4  
6 Lori Daniels 8:55   3  
7 Bethany Sanchez 11:43   2  
           
           
WOMEN GRANDMASTERS' DISCATHON          
PLACE NAME 1ST RND FINAL POINTS  
1 Susie Horn 47 51 3  
2 Nancy Donnelly-Malakhoff 51 52 2  
3 Betty Gould 55 57 1  
           
JUNIORS' DISCATHON          
PLACE NAME PRELIM FINAL CUM POINTS
BOYS UNDER 19          
1 Tim Cohn 5:21 5:17 10:38 1
BOYS UNDER 16          
1 Woody Wendt 6:27 6:24 12:51 5
2 Eddy Cohn 7:10 6:48 13:58 4
3 Wesley Hartwell 7:21 7:42 15:03 3
4 Christopher Thompson 8:35 8:11 16:46 2
5 Joey Cohn 7:15 DNF DNF 1
BOYS UNDER 12          
1 Darren Hartwell 9:29 6:45 * 16:14 2
    (* - Includes 10 second penalty.)